De olympiska spelen drar snart igång. Rio lämnar över facklan till Tokyo som är arrangörer denna upplaga som är försenat med 1 år på grund av den pågående covid-19 pandemin. 

De flesta event kommer att hållas i Tokyo men vissa sporter som exempelvis fotboll kommer att gå i fler städer. Om du vill spela på fotboll så kan du kolla in 888sports fotboll odds .

Den svenska OS truppen är uttagen och vi hoppas på ett positivt utfall för våra fantastiska idrottare. Om du vill veta vilka som är våra främsta medaljhopp kan du spana in Svenska Medaljhopp.

Innehållsförteckning

När pågår OS?

Vilken kanal sänder OS?

Tidigare OS resultat

Sveriges Trupp OS 2021 | OS 2020 Tokyo

När pågår OS?

OS drar igång den 23e Juli på Olympic Stadium i Tokyo kl 13.00 svensk tid. Då Japan är 7 timmar före så gäller det att planera sömnen för att inte missa de mest intressanta evenemangen. 

De olympiska spelen avslutas den 8 augusti och även här drar ceremonin igång kl 13.00.

 

Vilken kanal sänder OS?

Sändningsrättigheterna för OS i Tokyo innehas av Discoverygruppen.

Det betyder att svenska tittare får bläddra sig fram till Kanal 5, Kanal 9, Kanal 11 och Eurosport för att ta del av sportevenemangen.

Om vintersporter är det du brinner för kan du spana in 888sports hockey odds

Tidigare OS resultat

Sveriges Olympiska Kommitté har satt upp målen för OS 2020, målet är att Sverige lyckas ta minst åtta medaljer. 

Under de senaste mästerskapen under 2000-talet så har Sveriges medaljskörd varit följande:

OS 2000 Sydney

12 Medaljer: 4x Guld, 5x Silver, 3x Brons

OS 2004 Aten

7 Medaljer: 4x Guld, 2x Silver, 1x Brons

OS 2008 Peking

5 Medaljer: 4x Silver, 1x Brons

OS 2012 London

8 Medaljer: 1x Guld, 4x Silver, 3x Brons

OS 2016 Rio

11 Medaljer: 2x Guld, 6x Silver, 3x Brons

 

Sveriges Trupp OS 2021 | OS 2020 Tokyo

Nedan följer den fullständiga svenska truppen. Ett fåtal nya idrottare kan läggas till men i stort sett är truppen klar.


Fotboll

Lag damer: (Hedvig Lindahl, Jennifer Falk, Hanna Glas, Magdalena Eriksson, Amanda Ilestedt, Jonna Andersson, Nathalie Björn, Emma Kullberg, Caroline Seger, Kosovare Asllani, Hanna Bennison, Filippa Angeldahl, Fridolina Rolfö, Lina Hurtig, Sofia Jakobsson, Stina Blackstenius, Olivia Schough, Madelen Janogy).

Handboll

Lag damer (Johanna Bundsen, Jessica Ryde, Elin Hansson, Linn Blohm, Anna Lagerquist, Mathilda Lundström, Nathalie Hagman, Jamina Roberts, Isabelle Andersson, Kristin Thorleifsdóttir, Carin Strömberg, Melissa Petrén, Emma Lindqvist, Jenny Carlson)

Lag herrar (Andreas Palicka, Mikael Aggefors, Hampus Wanne, Lucas Pellas, Max Darj, Fredric Pettersson, Niclas Ekberg, Daniel Pettersson, Jonathan Carlsbogård, Oskar Sunnefeldt, Felix Claar, Jim Gottfridsson, Albin Lagergren, Lukas Sandell)

Badminton

Felix Burestedt, herrsingel


Bordtennis

Linda Bergström, damsingel, Mattias Falck, herrsingel och lag, Anton Källberg herrsingel och lag, Kristian Karlsson, lag och Jon Persson, reserv lag


Boxning

Agnes Alexiusson, 60 kg, Adam Chartoi, 75 kg.


Brottning

Sofia Mattsson, 53 kg, Henna Johansson, 62 kg, Alex Kessidis, 77 kg.


Bågskytte

Christine Bjerendal, individuellt.


Cykel

Jenny Rissveds, mountainbike.


Judo

Anna Bernholm, 70 kg, Tommy Macias, 73 kg, , Robin Pacek, 81 kg, Marcus Nyman, 90 kg.

 

Segling

Anton Dahlberg och Fredrik Bergström, 470, Olivia Bergström och Lovisa Karlsson, 470, Max Salminen, finnjolle, Emil Järudd och Cecilia Jonsson, Nacra 17, Jesper Stålheim, laser och Josefin Olsson, laser radial.

Friidrott

Andreas Kramer, 800 m, Kalle Berglund, 1 500 m, Carolina Wikström, maraton, Meraf Bahta, 10 000 m, Sarah Lahti, 10 000 m, Simon Sundström, 3 000 m hinder, Emil Blomberg, 3 000 meter hinder, Vidar Johansson, 3 000 meter hinder

Simon Pettersson, diskus, Daniel Ståhl, diskus, Fanny Roos, kula, Wictor Peterson, kula, Kim Amb, spjut,

Thobias Montler, längd, Khaddi Sagnia, längd, Armand Duplantis, stavhopp, Angelica Bengtsson, stavhopp, Michaela Meijer, stavhopp, Erika Kinsey, höjd, Maja Nilsson, höjd.


Golf

Alex Norén, Henrik Norlander, Anna Nordqvist, Madelene Sagström.


Skateboard

Oskar Rozenberg Hallberg, park


Skyttesport

Stefan Nilsson, skeet.

 

Gymnastik

Jonna Adlerteg, artistisk, David Rumbutis, artistisk.


Gång

Perseus Karlström, 20 km.


Kanot

Linnea Stensils, K-1 500 m, Petter Menning K-1 200 m, Erik Holmer, kanotslalom.


Ridsport

Lag och individuellt dressyr (Patrik Kittel, Therese Nilshagen, Juliette Ramel och Antonia Ramel), lag och individuellt fälttävlan (Louise Romeike/Cato, Ludwig Svennerstål/Balham Mist, Therese Viklund/Viscera samt reserv Sara Algotsson Ostholt/Chicuelo)

Lag och individuellt hoppning (Malin Baryard-Johnsson, Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Rolf-Göran Bengtsson).

 

Rodd

Lovisa Claesson, singelsculler.

 

Simhopp

Emma Gullstrand, 3-meterssvikt.

 

Simning
Sarah Sjöström, flera distanser, Erik Persson, 200 m bröst, Louise Hansson, 100 m fjäril, Sophie Hansson, 100 m bröst, Michelle Coleman, 50 m fritt, Robin Hanson, 200 m fritt, Emelie Fast, 100 m bröst, 4x100 m fritt, 4x100 m medley, Michelle Coleman, 50 m fritt, Robin Hanson, 200 m fritt, Sara Junevik, 4x100 m, Björn Seeliger, 50 m fritt, Victor Johansson, 800 meter och 1500 meter.

 

Tennis

Rebecca Peterson, singel.

 

Tyngdlyftning

Patricia Strenius, 76 kg.

 

*Credit for the main photo belongs to Matt Slocum/ AP Photo*

About the Author
By
Labib

En person som älskat sport och fotboll mer specifikt sen 90-talet då jag blev förtrollad av den magiske Alessandro Del Piero. Likt andra barn drömde jag om en fotbollskarriär men efter insikten om att jag saknar talangen har jag fått nöja mig med att vara en supporter.

Närmast hjärtat ligger Italiensk och Engelsk Fotboll men jag följer även Allsvenskan och La Liga.

Related Content
Världens Bästa Handbollsspelare Genom Tiderna

Världens Bästa Handbollsspelare Genom Tiderna

Sveriges Bästa Handbollsspelare Genom Tiderna

Sveriges Bästa Handbollsspelare

Carolina Klüft | Carolina Klüft OS

Carolina Klüft

Stefan Holm | Stefan Holm OS

Stefan Holm

OS Vinnare | Möjliga OS Medaljörer

Möjliga OS Vinnare